Katia’s CV

Katia's CV

KATIA GEROU

Born in Agrinio. First contact with the theatre was due to Bertholt Brecht’s “The Caucasian Chalk Circle” staged by the theatrical group of the University of Athens.
1976-79 Study in the Drama School of Karolos Koun Art’s Theater
She has worked since then in Karolos Koun Art’s Theatre as leading actress and in
many other theatrical groups. She also teaches acting in Drama Schools.
2000 she publishes her book on acting and theater: “Changing the Pulses of Heart”.

Ancient Drama

  1.  “The Trojan Women” by Euripides – Kassandra (Direction Karolos Koun)
  2. “Oresteia “by Aeschylos – Kassandra – Athena (Direction Karolos Koun)
  3.  “Electra” by Sophocles – Chrysothemy (Direction Karolos Koun)
  4.  “Iphigenia in Aulis” by Euripides – Iphigenia (Direction: George Lazanis)
  5.  “The Trojan Women” by Euripides – Kassandra (Direction: George Lazanis)
  6. “Alcestes” by Euripides – Alcestes (Direction: George Lazanis)
  7.  “Oedipus at Colonus” by Sophocles – Ismene (Direction: Mimis Kougioumtzis)
  8.  “The Wealth” by Aristophanes – Penia (Direction Diagoras Chronopoulos)

Classic and Contemporary Theater

  1. “Miss Julia – Souanevit” by August Strindberg – Julia – Souanevit (Direction: George Lazanis)
  2. “The Park” by Botho Straus – Titania (Direction: George Lazanis)
  3.  “The Estivants” by Maxim Gorki – Barbara Michailovna (Direction: George Lazanis)
  4. “Richard the Third” by William Sheakspeare – Lady Anna (Direction: George Lazanis)
  5.  “As you like it” by William Shakespeare – Rosalinda (Direction: George Lazanis)
  6. “Minni the Innocent” by Massimo Bontempelli – Minni (Direction: George Lazanis)
  7. “Every nudity will be punished” by Nelson Rodriguez – Zenny (Direction: George Lazanis)
  8.  “Glorinia” by Nelson Rodriguez – Zulmira (Direction: George Lazanis)
  9. “Tempest” by August Strindberg – Gertha (Direction: Mayia Lymperopoulou)
  10.  “Uprising” by Villiers de Lill Adam – Elisabeth (Direction: Mayia Lymperopoulou)
  11. “Happy End” by Bertold Brecht – Kurt Bail – Lillian (Direction: George Lazanis)
  12.  “The Three Sisters” by Anton Checkov – Masha (Direction: George Lazanis)
  13.  “King Lear” by William Shakespeare – Kordelia (Direction: George Lazanis)
  14.  “Woyzeck” by Georg Buchner – Maria (Direction: George Lazanis)
  15. “The big and the Little” by Botho Strauss – Lotte (Direction: Theodoros Grampsas)
  16.  “Transit” Cabaret (Direction: Theodoros Grampsas)
  17.  “Oginsky’s Polonaize” By Kolianda – Tania (Direction: Niketi Kontouri)
  18.  “Midsummer’s night dream” by William Shakespeare – Titania (Direction Nikos Mastorakis)
  19.  “Five Silences” by Stevenson – Mary (Direction Aspa Tombouli)
  20.  “Fire and water” by Chryssa Spilioti – Hayat (Direction Aspa Tombouli)
  21.  “Our poets have gone away” One woman show Scenes from 10 plays (Lorca- Williams – Brecht – Anouil) (Direction Vassilis Nikolaidis)
  22. “Educating Rita” by W. Russel (Direction Vassilis Nikolaidis)
  23.  “A streetcar named desire’ by T. Williams – Blanche (Direction Vassilis Nikolaidis)
  24.  “Waiting for Godot” S. Beckett – Estragon (Direction Kostis Kapelonis)
  25.  “Ismini” by I. Ritsos (Direction Aspa Tombouli)
  26.  “Cabaret / Documento” (Direction Savvas Stroumbos)
  27. Una giornata particolare by Ettore Scola – Antonietta (Direction Vassilis Nikolaidis)
  28.  “La Strada” – Gelsomina (Direction Vassilis Nikolaidis)
  29.  “I’ m not paid I don’t pay” by Dario Fo (Direction Pantelis Dentakis)
  30.  The Maids by Jean Genet – Solange (Direction Marianna Kalbari)
  31.  “Contre la Liberte” by Esteva Soler (Direction Vassilis Mavrogeorgiou)

She participated in four theatrical events of Kyriakos Katzourakis

  1.  “Temple – House of Guilt” – Text by Kyriakos Katzourakis
  2.  “Portrait” – Text by Dionyssis Kapsalis
  3. The way to the West – “Do you like Brahms?” – Text by Maro Douka
  4.  “Of the road” Cabaret

Movies

  1.  “The Hours” by Antouaneta Angelidi
  2.  “Dream in white background” by Dimitris Spirou
  3.  “The falling dust” by Tasos Psaras
  4.  “The way to the West” by Kyriakos Katzourakis
  5.  “Sweet Memory” by Kyriakos Katzourakis
  6.  “Small Revolts” by Kyriakos Katzourakis
  7.  “USSAK” By Kyriakos Katzourakis

Television

“Angelina’s treasure”
Tv production by NET (National Channel) Direction: Tasos Psaras

 

Awards

  1. 1975 – 1st Female Role for the part of “Gruscha” in Ithaki’s Amateur Theatrical Festival
  2. 2004 – Honorary award – Patra’s. Organization of Cultural events.
  3. 2006 – 1st Female Role (Sweet Memory) – 14th International Mediterranean Film Festival. Tetouan, Maroc.
  4. 2019 – Best actress (USSAK) – London Greek Film Festival

TRAILER VIVLIOU
http://savetubevideo.com/?v=Rs9KkSCDA7Y

Βιογραφικό Κάτια

ΚΑΤΙΑ ΓΕΡΟΥ

Γεννήθηκε στο Αγρίνιο. Πρώτη επαφή με το θέατρο η παράσταση του «Κύκλου με την Κιμωλία» του Μπρεχτ στο Θεατρικό τμήμα του Πανεπιστημίου Αθηνών.

1976-79 Σπουδές στη Δραματική Σχολή του Θεάτρου Τέχνης.

Εργάστηκε επί πολλά χρόνια στο Θέατρο Τέχνης ( Αρχαίο Δράμα, κλασσικό και σύγχρονο ρεπερτόριο) σε σκηνοθεσίες Κ. Κουν και Γ. Λαζάνη.

Διδάσκει υποκριτική.

Συνεργάστηκε, επίσης, με τους σκηνοθέτες Μ. Λυμπεροπούλου, Μ. Κουγιουμτζή, Κ. Καπελώνη, Θ. Γράμψα, Α. Τομπούλη, Ν. Κοντούρη, Ν. Μαστοράκη, Β. Νικολαίδη, Μ. Κάλμπαρη, Β. Μαυρογεωργίου και Σ. Στρούμπο.

Και με τον Κ. Κατζουράκη σε 4  Εικαστικά – θεατρικά δρώμενα και 4 ταινίες μεγάλου μήκους, στις οποίες συνυπέγραψαν τα σενάρια.

Το 2011 κυκλοφορεί το βιβλίο της «Αλλάζοντας τους παλμούς της καρδιάς – Συζητήσεις με την Ιόλη Ανδρεάδη», με θέμα την τέχνη του ηθοποιού, εκδόσεις Καλειδοσκόπιο.

 

Συμμετοχές στο Αρχαίο Δράμα:  

  1. Τρωαδίτισσες – Ευριπίδης – Κασσάνδρα (Σκηνοθεσία Κάρολος Κουν – 1979)
  2. Ορέστεια  – Αισχύλος – Κασσάνδρα –  Αθηνά – Κορυφαία (Σκηνοθεσία Κάρολος Κουν – 1980)
  3. Προμηθέας Δεσμώτης – Αισχύλος – Κορυφαία (Σκηνοθεσία Κάρολος Κουν – 1983)
  4. Ηλέκτρα – Σοφοκλής – Χρυσόθεμις (Σκηνοθεσία Κάρολος Κουν – 1984)
  5. Όρνιθες – Αριστοφάνης – Χορός (Σκηνοθεσία Κάρολος Κουν – 1987)
  6. Βάκχες – Ευριπίδης – Κορυφαία (Σκηνοθεσία Κάρολος Κουν – 1988)
  7. Ιφιγένεια εν Αυλίδι – Ευριπίδης – Ιφιγένεια (Σκηνοθεσία  Γιώργος Λαζάνης – 1990 & 1999)
  8. Νεφέλες – Αριστοφάνης – Κορυφαία (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1991)
  9. Τρωαδίτισσες – Ευριπίδης – Κασσάνδρα (Σκηνοθεσία  Γιώργος Λαζάνης – 1993)
  10. Άλκηστις – Ευριπίδης – Άλκηστις (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1996)
  11. Οιδίπους επί Κολωνώ – Σοφοκλής – Ισμήνη (Σκηνοθεσία  Μίμης Κουγιουμτζής – 2003)
  12. Πλούτος – Αριστοφάνης – Πενία (Σκηνοθεσία Διαγόρας Χρονόπουλος – 2009)

 

Κυριότεροι ρόλοι στο Κλασικό και Σύγχρονο ρεπερτόριο

  1. Λευκός γάμος – Τ. Ρούζεβιτς – Μπιάνκα (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1980)
  2. Ο μπαμπά ο πόλεμος – Ι. Καμπανέλλης – Ουρανία (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1980)
  3. Το πιστοποιητικό – Ν. Έρτμαν – Νάστια (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1981)
  4. Μεγάλο και μικρό – Μπ. Στράους – Γιοζεφίνε (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1981)
  5. Ο βασιλιάς Γκόρντογκαν – Α. Ίβσικ – Λευκή (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1982)
  6. Πράβντα – Χ. Μπρέντον – Ντ. Χέαρ – Ρεβέκκα (Σκηνοθεσία Γιώργος. Λαζάνης – 1985)
  7. Ριχάρδος Γ’ – Σαίξπηρ – Λαίδη Αννα  (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1985)
  8. Γκλορίνια – Νέλσον Ροντρίγκες – Ζουλμίρα (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1986)
  9. Θεϊκά λόγια – Βάλλιε Ινγλάν – Σιμωνίνα (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1987)
  10. Αστέρια στον πρωϊνό ουρανό – Α. Γκάλιν – Λώρα (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1987)
  11. Το Πάρκο – Μπότο Στράους – Τιτάνια (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1988)
  12. Παραθεριστές – Μάξιμ Γκόρκι – Βαρβάρα (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1989)
  13. Μίννη η Αθώα – Μάσιμο Μποντεμπέλλι – Μίννη (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1991)
  14. Δεσποινίς Τζούλια – Σουάνεβιτ – Αυγ. Στρίντμπεργ – Τζούλια – Σουάνεβιτ (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1992)
  15. Όπως σας αρέσει – Σαίξπηρ – Ροζαλίντα (Σκηνοθεσία  Γιώργος Λαζάνης – 1993)
  16. Κάθε Γύμνια θα τιμωρείται – Νέλσον Ροντρίγκες – Ζενή (Σκηνοθεσία Γιώργος  Λαζάνης – 1994)
  17. Καταιγίδα – Αυγ. Στρίντμπεργκ – Γκέρντα (Σκηνοθεσία Μάγια  Λυμπεροπούλου – 1994)
  18. Εξέγερση – Βιλιέ ντε Λίλ Αντάμ – Ελισσάβετ (Σκηνοθεσία  Μάγια Λυμπεροπούλου – 1994)
  19. Δίχως να ξέρεις πως – Λ. Πιραντέλλο (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1995)
  20. Happy End – Μπρεχτ-Βάιλ – Λίλιαν (Σκηνοθεσία Γιώργος  Λαζάνης – 1997)
  21. Τρείς Αδελφές – Αντόν Τσέχωφ – Μάσα (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 1999)
  22. Βασιλιάς Λήρ – Σαίξπηρ – Κορντέλια (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 2000)
  23. Βοϊτσεκ – Γκέοργκ Μπύχνερ – Μαρία (Σκηνοθεσία Γιώργος Λαζάνης – 2001)
  24. Μεγάλο και μικρό – Μπότο Στραόυς – Λόττε (Σκηνοθεσία Θόδωρος Γράμψας – 2002)
  25. Τransit -καμπαρέ (Σκηνοθεσία Θόδωρος Γράμψας – 2003)
  26. Πέντε σιωπές – Σ. Στήβενσον – Μαίρη (Σκηνοθεσία  Άσπα Τομπούλη – 2005)
  27. Η Πολωνέζα του Ογκίνσκυ – Ν. Κολιάντα – Τάνια (Σκηνοθεσία Νικέτη Κοντούρη – 2006)
  28. Όνειρο Καλοκαιρινής νύχτας – Σαίξπηρ – Τιτάνια (Σκηνοθεσία Νίκος Μαστοράκης – 2006)
  29. Φωτιά και νερό – Χ. Σπηλιώτη – Χαγιάτ (Σκηνοθεσία Άσπα Τομπούλη – 2006)
  30. Από της ζωής τα μέρη  χάθηκαν οι ποιητές – Αποσπάσματα από Τ. Ουίλιαμς, Ζ. Ανούιγ, Μπ.Μπρεχτ, Φ. Λόρκα  (Σκηνοθεσία Βασίλης Νικολαίδης – 2008)
  31. Εκπαιδεύοντας τη Ρἰτα – Ράσσελ – Ρίτα (Σκηνοθεσία Βασίλης Νικολαίδης – 2010)
  32. Λεωφορείο ο Πόθος – Τ. Ουίλιαμς – Μπλάνς (Σκηνοθεσία Βασίλης Νικολαίδης – 2011)
  33. Ισμήνη – Γ. Ρίτσος (Σκηνοθεσία  Άσπα Τομπούλη – 2011)
  34. Περιμένοντας το Γκοντό – Σ. Μπέκετ – Εστραγκόν (Σκηνοθεσία Κωστής Καπελώνης – 2012)
  35. Καμπαρέ Ντοκουμέντο (Σκηνοθεσία Σάββας Στρούμπος – 2013)
  36. Μια ξεχωριστή μέρα – Ε. Σκόλα – Αντονιέττα (Σκηνοθεσία Βασίλης Νικολαϊδης – 2013)
  37. La Strada – Τζελσομίνα (Σκηνοθεσία Βασίλης Νικολαίδης – 2015)
  38. Δεν πληρώνομαι δεν πληρώνω – Ντάριο Φο – Αντωνία (Σκηνοθεσία Παντελής Δεντάκης – 2016)
  39. Οι Δούλες – Ζαν Ζενέ – Σολάνζ (Σκηνοθεσία Μαριάννα Κάλμπαρη – 2017)
  40. Κόντρα στην ελευθερία – Ε. Σολέρ (Σκηνοθεσία Βασίλης Μαυρογεωργίου – 2019)

Εικαστικά – Θεατρικά Δρώμενα

Πήρε μέρος  σε τέσσερα εικαστικά θεατρικά δρώμενα του Κυριάκου Κατζουράκη

  1. Τέμπλο – κείμενο Κυριάκου Κατζουράκη – 1993
  2. Προσωπογραφία – κείμενο Διονύση Καψάλη – 1997
  3.  Ο δρόμος προς την δύση – κείμενο Μάρως Δούκα « Σας αρέσει ο Μπράμς;» – Κάτιας Γέρου «Είμαι από ’κει» – 2001
  4.  Καμπαρέ «Του δρόμου» – 2006

Τηλεόραση

<< Ο Θησαυρός της Αγγελίνας»

Τηλεοπτική παραγωγή της ΝΕΤ σε σκηνοθεσία Τάσου Ψαρρά

Ταινίες

  1. Οι ‘Ώρες της Αντουανέτας Αγγελίδη
  2. Όνειρο σε άσπρο φόντο του Δημήτρη Σπύρου
  3. Η σκόνη που πέφτει του Τάσου Ψαρρά
  4. Ο Δρόμος προς την Δύση του Κυριάκου Κατζουράκη
  5. Γλυκιά μνήμη του Κυριάκου Κατζουράκη
  6. Μικρές Εξεγέρσεις του Κυριάκου Κατζουράκη
  7. Ουσάκ του Κυριάκου Κατζουράκη

Διακρίσεις

  1. Βραβείο ερμηνείας Α’ γυναικείου ρόλου στο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου – Ιθάκη 1975
  2. Τιμητική διάκριση από τον οργανισμό πολιτιστικών εκδηλώσεων Πάτρας – 2004
  3. Βραβείο ερμηνείας Α΄ γυναικείου ρόλου για την ταινία Γλυκιά μνήμη του Κυριάκου Κατζουράκη στο Διεθνές Φεστιβάλ Μεσογειακού Κινηματογράφου – Μαρόκο 2007
  4. Βραβείο καλύτερης ηθοποιού για την ταινία USSAK του Κυριάκου Κατζουράκη στο London Greek Film Festival – Λονδίνο 2019
filmmakers

creative team